Czy dentyści przyczyniają się do zachorowań na raka mózgu?

Czy dentyści przyczyniają się do zachorowań na raka mózgu?

Jeśli odwiedzasz dentystę w celu plombowania, założenia mostków, implantów, a nawet usuwania kamienia, to najprawdopodobniej spotkałeś się z propozycją z jego strony, żeby wykonać prześwietlenie.

Dentysta tłumaczy to tym, że inaczej nie jest w stanie stwierdzić, czy nie ma uszkodzeń niewidocznych w normalny sposób. Wydaje się to dobrym rozwiązaniem i tak by było, gdyby nie drobny fakt, że wszystkie prześwietlenia, które do tej pory u ciebie wykonano, są skumulowane w twoim organizmie i bardzo trudno je wyeliminować.

Podejrzewa się, że w obecnych czasach jest to jeden z cichych powodów dużej eskalacji chorób, w tym nowotworów. Nie należy zapominać, że takie promieniowanie osłabia potencjał elektryczny na błonach komórkowych, co czyni komórki bardziej podatnymi na przenikanie do nich chociażby wirusów, bakterii czy pasożytów.
Jak potwierdza duża liczba badań klinicznych, w tym przeprowadzone przez American Cancer Society. Prześwietlenie zębów aż dwukrotnie zwiększa ryzyko raka mózgu. Co gorsza, jeżeli prześwietlenie wykonano przed 20. rokiem życia, ryzyko zwiększa się poczwórnie.

Na pewno są sytuacje, w których takie prześwietlenie jest konieczne, niestety większość przypadków tego nie wymaga. Dlaczego więc są one wykonywane? Dlatego że dentysta, który chce mieć dobrze wyposażony gabinet, powinien mieć też urządzenie do prześwietleń. Takie urządzenia nie są rozdawane za darmo, a skoro dentysta wyłożył na nie pieniądze, to chciałby jak najszybciej je odzyskać i jeszcze na tym zarobić.

Jak zwykle, gdy nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze.

Dentyści zapominają, przepraszam: nie są tego uczeni, że dbanie o zęby pacjenta to nie tylko ich bieżąca reperacja, ale przede wszystkim odbudowa i wzmocnienie kośćca. Zęby są przecież naszymi kośćmi i na ich podstawie można łatwo określić stan kości w organizmie. Im więcej dziur, tym bardziej nasze kości wymagają nie tylko plomby, ale przede wszystkim podjęcia kierunkowych działań, by je odbudować. Tu nie wystarczy tylko zażyć kilka suplementów, które mogą w tym pomóc. Doskonały przepis na odpowiedni preparat znajdziesz w książce Kiedy lekarz zawiedzie, ale na nic zda się suplementacja, jeżeli przyswoisz z tego tylko kilka procent bo szwankują jelita…

Nie uzyskasz jednak od dentysty porad w tym zakresie, gdyż on albo o tym nie wie, a nawet jeśli wie, to przecież zarabia na plombach, a nie poradach, i na dodatek musi spłacić aparat do prześwietleń!

Ostatnio na rynek amerykański weszły nowe aparaty pod nazwą Cone-Beam (CT), które dają jeszcze lepszy obraz tego, co się dzieje w zębach, aniżeli starsze urządzenia. Problem w tym, że wytwarzają one aż 6 razy więcej promieniowania X. Oczywiście nikt ci o tym nie powie, żebyś się nie martwił. Pacjent mniej świadomy to pacjent szczęśliwszy, jak uważa część tych typów bez skrupułów.

Jak zwykle musisz być sam świadomy tych rzeczy, bo na środowisko medyczne niespecjalnie możesz tu liczyć. Wiedz też, że zawsze masz prawo – nawet gdy dentysta twierdzi, że to jest konieczne – nie wyrazić zgody na prześwietlenie. Jeśli stomatolog odmówi zabiegu, to po prostu zmień go na innego.
Gdy dotrze do niego, że w ten sposób traci zarobek, przestanie odmawiać.

więcej artykułów znajdziesz tutaj

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *