Problemy ze snem

U coraz większej liczby osób jakość snu ulega obniżeniu, a wiadomo, że kiepskiej jakości sen nie pozwala na pełną regenerację zmęczonego trudami dnia organizmu, co w prostej linii może prowadzić do wielu różnych chorób, w tym „nieuleczalnych”.

Na całym świecie, w każdej kulturze ludzie radzą sobie z tym problemem, wykorzystując naturalne składniki, najczęściej zioła. Jednym z nich, stosowanym np. na Jamajce, jest kora z jamajskiego drzewa dereń (Jamaican dogwood tree). To fenomenalny i bardzo bezpieczny środek, który przywraca sen. Miejscowi stosują go do… łowienia ryb. Zamiast siedzieć z wędką na brzegu i liczyć na to, że w tym ciepłym klimacie w końcu znajdzie się jakaś głodna ryba, usypia się ryby korą z tego drzewa. Usypia, a nie zabija, co powoduje, że przy odpowiednim dawkowaniu ryba, której nie chcemy złowić, może się wybudzić i nadal żyć. No po prostu cudowny sposób!

Selenium

To niezbędny minerał do prawidłowej pracy tarczycy, który jest też silnym antyoksydantem i wzmacnia system odpornościowy. Tarczyca kontroluje nasz metabolizm, a więc również sporą grupę hormonów, a ich odpowiednia regulacja przyczynia się do właściwego snu.

Cynk

Tak samo jak selen jest niezbędnym minerałem do właściwej pracy tarczycy, a niestety w dzisiejszej żywności praktycznie go nie ma – warto więc pomyśleć o jego suplementacji. Gdy brakuje cynku, zmniejsza się poziom GABA w mózgu, substancja, która mówi naszemu organizmowi, żeby się zrelaksował. Logiczne zatem, że przy jakimkolwiek rodzaju stresu należy o nim pamiętać. Bez niego nie jest również możliwa prawidłowa produkcja melatoniny, głównego hormonu odpowiadającego za sen.

Melatonina

Ciekawą kwestią jest to, jak ludzki organizm odpowiada na dawkowanie tego hormonu. Dlatego że jedne osoby do poprawy snu potrzebują np. 0,3 mg melatoniny, a przy wyższych dawkach nie mogą one spać. U innych zaś ta ilość nie przyniesie żadnych efektów i reakcja nastąpi dopiero przy dawkach 10, 30 mg i większych.
Melatonina jest bardzo ważną substancją, gdyż dobrze sprawdza się w leczeniu nowotworów – co warto wziąć pod uwagę w przypadku tej choroby. Należy jednak pamiętać, że kwas solny – zwłaszcza na poziomie żołądka – niszczy połkniętą melatoninę (tak samo jak witaminę B12), najlepiej więc ją stosować w formie podjęzykowej – w ten sposób można zażywać o wiele mniejsze dawki, a skutek będzie o wiele bardziej zadowalający.

W celu regulacji snu wskazane jest unormowanie swojego trybu nocno-dziennego, to znaczy należy chodzić bardzo systematycznie spać – codziennie o tej samej godzinie, z dokładnością do 15 minut. Oczywiście należy się kłaść dużo wcześniej niż o 23.00 i wstawać o precyzyjnej godzinie. Taka dyscyplina po pewnym czasie fenomenalnie reguluje sen. Kolejną rzeczą jest, by przed pójściem do łóżka ograniczyć aktywność fizyczną. Nie oglądać w telewizji filmów akcji, gdyż ani tempo filmu, ani niebieskie światło z ekranu nie są sprzyjającymi elementami w dobrym śnie. Łóżko nie służy do czytania, oglądania filmów, snucia na nim marzeń, ale do snu i miłości.

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *