Dlaczego masz depresję?

Serotonina jest chemiczną substancją występującą w mózgu, która daje nam poczucie zadowolenia i szczęścia.

Poziom serotoniny zwiększa się np. po pełnowartościowym posiłku, brak tego ważnego neurotransmitera prowadzi do depresji, lęków czy nadmiernego pożądania żywności. Po dobrym posiłku normalnie zostaje zwolniona serotonina, ale nie następuje to jeżeli spożyjesz jakąś żywność alergiczną, która stymuluje stan zapalny a w rezultacie może się to objawić jako opuchlizny i gazy. Gdy to nastąpi wówczas organizm zwalnia endorfiny które dają uczucie złagodzenia najczęściej poprzez podekscytowanie, pod koniec ich działania następuje potrzeba spożycia żywności i znowu endorfiny są zwalniane. To niestety nie jest normalny cykl, gdyż w tym mechanizmie dodatkowo osłabiane są nasze nadnercza.

Po wielu takich cyklach być może nastąpi wyczerpanie zapasów serotoniny, czy też jej nie dostarczanie gdyż białe ciałka krwi, które normalnie ją transportują są zajęte zwalczaniem stanu zapalnego.

Najbardziej alergiczna żywność:
– pszenica,
– jajka,
– mleko,
– orzechy,
– kukurydza,
– soja,
– cukier

Jeżeli masz depresję dobrze byłoby sprawdzić czy nie masz alergii pokarmowych. Jeżeli tak to należałoby na początek wyeliminować tą żywność ze swej diety.
Inne łatwe i tanie sposoby diagnozy alergii i ich eliminacji znajdziesz w książkach Rak to nie wyrok”.

Często umiarkowane ćwiczenia jak szybki spacer mogą pomóc w tej sytuacji.

Na podniesienie poziomu serotoniny dobrze wpływa akupunktura, przebywanie na  słońcu czy w końcu suplementacja witaminą B6 w ilości 50 mg wraz z 100-200 mcg selenu. Dobrze też sprawdza się suplement 5-HTP, który jest metabolitem tryptofanu który jest prekursorem serotoniny. Nie jest on magazynowany w organizmie dlatego dobrze jest zażywać go w kilku małych dawkach w ciągu dnia.

Jeśli chodzi o zioła to świetnie się sprawdza dziurawiec, ale trzeba go stosować przez kilka miesięcy. Nie należy też zapomnieć że na depresję nie ma nic lepszego jak wyjście z domu, spotkania z przyjaciółmi, zajęcie się jakąś sensowną aktywnością. Najgorsze co możesz zrobić to pozostać w domu wraz ze swymi myślami, lekami… i komputerem. Możesz brać najlepsze antydepresanty, które zresztą są bardzo niekorzystnie działające, gdyż u dużego procenta osób wywołują… depresje i skłonności do samobójstwa.  Jakkolwiek mogą być potrzebne do opanowania sytuacji w krótkim okresie czasu to jednak jak najszybciej należy pomyśleć o zastosowaniu terapii naturalnych i… zajęcie się czymś sensownym co na dodatek potrafi cię wciągnąć, gdyż najgorsze co można uczynić to ucieczka od otoczenia.

Ci którzy to robią wychodzą z depresji, ci nie stosujący powyższych zaleceń wychodzą z wielkim trudem albo nigdy z niej się nie uwalniają, zmienia się tylko forma i objawy depresji.

W książkach Rak to nie wyrok, poświęciłem cały rozdział i opisałem sporo substancji skutecznie pomagających w takim stanie psychicznym, jednak brak działania jest głównym powodem porażek, a brak działania wynika z …depresji!

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *