Wydłużyć życie to wydłużyć telomery.

Telomery znajdują się na końcówce chromosomów i ich długość o wiele pewniej świadczy o biologicznym wieku, aniżeli ilość świeczek na urodzinowym torcie. Z każdym kolejnym podziałem komórek telomery ulegają coraz większemu skracaniu, a im są krótsze tym krótsze jest nasze życia. Tym też łatwiej wraz z upływem lat dopadają nas różne choroby w tym SM, Parkinson, choroby serca czy rak by wymienić tylko kilka.

Okazuje się że telomery można wydłużyć i to aż o 8% stosując systematycznie bogate w kartenoidy warzywa i owoce najlepiej wyciskając z nich sok i wypijając na świeżo. Tym prostym sposobem wydłużasz swoje życie spowalniając proces starzenia.

Np kartenoidy zawarte w dyni wydłużą telomery o prawie 1,8%, a beta karoten zawarty w sałacie czy pieprzu wydłuży je o 2,2%. Im bardziej jesteś narażony na stres oksydacyjny tym bardziej skracają się telomery i tym szybciej się starzejesz, kartenoidy są m.in naturalnymi antyoksydantami, które nie tylko mogą spowolnić ale nawet zatrzymać ten proces.

Dodatkowo te znajdujące się w marchwi zwiększają ostrość wzroku, a kartenoidy jak: luteina czy zeaksantyna zmniejszają i to aż około 40% ryzyko rozwoju plamki żółtej podczas gdy alfa i beta karetony zmniejszają to ryzyko o 1/3. Potrafią też zapobiec różnym rodzajom raka w tym zmniejszają ryzyko raka piersi aż o 20%.

Nie od dziś wiadomo że dieta warzywna zwłaszcza oparta o ciemne warzywa i marchew jest dietą wysoko prozdrowotną zalecaną praktycznie w każdym jednym rodzaju choroby chronicznej.

Skoro pomaga ona w chorobach chronicznych w tym auto degeneracyjnych to tym bardziej będzie pomocna w leczeniu wszelkich innych lżejszych schorzeń. Warto o tym pamiętać zanim się sięgnie po leki chemiczne przy których często wystarczy przeczytać ulotkę informacyjną i przestać mieć chęć ich stosowania…

W Polsce jest sporo ośrodków stosujących diety warzywne w celu zmniejszenia wagi czy też bezpośrednio w celach leczniczych. Jeżeli więc masz problem i nie wiesz jak się zabrać za taką dietę, to może sensownie byłoby się wybrać do jednego z nich by uzyskać zamierzony przez ciebie efekt. Tym bardziej że w części tych ośrodków zwłaszcza w okresie letnim i jesiennym przygotowują dietę dr. Dąbrowskiej na bazie warzyw organicznych ale to już musisz sam poszukać i sprawdzić.

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *